Заняття з вихованцями притулку


ПЛАН ДНЯ
16.03.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: провести бесіду на тему “Ти і твоя зовнішність».
Мета:   вчити дітей дбайливо ставитися до свого здоров’я, та здоров’я інших. Поглибити знання дітей про значення дотримання правил особистої гігієни для збереження і зміцнення здоров’я; переконати в тому, що дотримання чистоти – це попередження багатьох захворювань; з’ясувати призначення мила, зубної щітки, гребінця, рушника; формувати культурно – гігієнічні навички.
Обговорення на тему: Ти і твоя зовнішність».
         Зовнішність людини чи дитини, це те як ми з вами виглядаємо. Кожна дитинка гарна по своєму і не схожа на іншу. Кожна є індивідуальною. І зовнішність у неї теж особлива.
         Скажіть чи ми не схожі?
-         Кольором шкіри, волоссям, кольором очей, виразом обличчя, голосом….
А зараз я зачитаю вам віршики, а ви мені покажите як справно ви вмієте виконувати певні дії щоб бути здоровими і красивими.
Слухаємо уважно:
1.     Щоб здоровим виглядати
Я вмиваюся малята
Ось як вмію, діти
Личко, шию й вушка мити.
(діти показують рухи миття)
2.     Ще й частенько я купаюсь
Бути чистим намагаюсь
Ось так тру уміло
Я мочалкою своє тіло.
3.     Щоб завжди зоровим бути,
Я щоденно чистю зуби,
 так я ротик полокаю.
(показують як вони чистять і полокають зубки)
4.     Щоб гарненько виглядати
Треба бути акуратним –
Причесатися можу сам.
(показують руху причесування щіткою)
5.     Я у дзеркальце погляну
Задоволеним я стану –
Вид здоровий, хоч куди
Можна гратися ідти.
         Тепер ми з вами пограємо у гру: «Моя зовнішність і здоров’я»
         Під час гри діти розповідають вихователю як вони виглядають, що таке здоровий вигляд, описують які у них очі, ніс, щічки, вушка. Показуючи це все на власному тілі. Вихователь розпочинає з себе і свого обличчя.
Обговорення незнайомих для дітей слов: «подібності між людьми»,.
Арт-терапія: розмальовування дитини,  людини, групи людей з різною зовнішністтю.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливі ігри: «М’яч ведучому», «Витівки»
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Вивчення вірша О. Висотська « Ми умієм чисто митись» по бажанню вихованців
Хороше в водиці миться,
З діжки, з ванни і кориться,
Із ріки, із ріки!
Ми берем мочалку й мил
о
Милим шию, руки милим
Залюбки, залюбки!
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи.
Читання казок, віршиків.
Мета: розвивати інтерес до книги, руки до письма.

ПЛАН ДНЯ
20.03.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: виконати малюнок «Я в майбутньому»
Мета:   обговорити з вихованцями види професій, які є в суспільстві і ким би вони хотіли стати коли виростуть. Розвивати у дітей кругозір, цікавість до дорослого життя.
Обговорення на тему: Я в майбутньому».
         Ви ще не зовсім знаєте, ким хочете стати, коли станете дорослими, але вже собі уявляєте що будите поліцейськми, пожежниками, водіями, машиністами, кухарями, парекмахерами. У світі існує велика кількість різних цікавих професій і я не знаю, на чому ви зупинити свій вибір. І чим старше  стаєте, тим сильніше замислюєтеся.
Одне точно ви  виростите, навчитеся  і будете працювати, щоб приносити всім людям користь. Ну а щоб все вийшло, головне ваше завдання зараз - добре вчитися і отримувати різнобічні знання з предметів, які обов'язково вам знадобляться в  дорослому житті.
Вірш про пожежника
Все в диму, все в куряві білій,
Дзвонять пожежні автомобілі.
Мчать наче буря,
Тривожно свистять,
 Міддю червоною каски блищать.
Каски розсипались і за хвилину
Швидко, як в казці, зростають драбини.
 Люди в брезенті – один за одним
Лізуть драбинами в полум’я й дим.
Вірш про лікаря
Лікарем працюю радо,
Всіх лікую залюбки:
Припишу вам лікування,
І хвороби зникнуть всі.
Вірш про медсестру
Допоможу лікарю людей лікувати
Випишу скоріш рецепт.
А ви йдіть купувати.
Вірш про вчителя
Він нам, як мама дорогенька
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий свій.
 Наш мудрий друг – учитель.
 Голосно луна дзвінок,
 Почається урок.
До діток іде в обитель
Дати знань їм мудрий ВЧИТЕЛЬ

Вірш про будівельника
Я конструктор свій візьму
– Будівельником буду.
Хату я собі збудую.
Ну, а потім потанцюю
Кубик – раз і кубик – два.
Вийшла гарна вже стіна.
Рівно цеглу викладає,
Дах старанно покриває…
Каменяр і покрівельник
Носять назву БУДІВЕЛЬНИК.


         Тепер ми з вами намалюємо малюнок: «Я в майбутньому»

         Під час виконання малюнка діти розповідають вихователю що вони і як малюють.
Обговорення незнайомих для дітей слів: «професія», «майбутне», «парекмахер», «каменяр».
Арт-терапія: розмальовування дитини,  людини, групи людей з різною зовнішністю, прослуховування спокійної релакс-музики.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливі ігри: «М’яч ведучому», «Витівки»
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Вивчення віршів Світлани Черниш
Водій автобуса щоранку,
На зупинці біля ганку.
Діточок везе до школи,
Не спізняється ніколи!




            ***
Він у лісі проживає.
Та за лісом доглядає.
Сосни садить та пильнує,
Звірів взимку він годує.
Це лісник, він любить ліс,
А ще він грибів приніс!
***
Дядя Вася водолаз
У ставку знайшов КАМАЗ!
У воді весь час працює,
А бува — людей рятує!
 Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Читання казок, віршиків.
Мета: розвивати інтерес до книги, руки до письма.



ПЛАН ДНЯ
24.03.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Розкажи про себе»
Мета:   розказати про себе, про свої частини тіла, на кого з батьків ти схожий.  Розвивати у дітей кругозір, цікавість, спостережливість.
Обговорення на тему: Розкажи про себе».
Мене звати «______» мені ______ років. Я маленький хлопчік (дівчинка), я схожий (жа) на мати (батька). В мене голова, вушка, очки (колір очей), ротик, носик.
Вихователь зачитує дітям віршики про частини тіла голови:
Голова
В мене кругла голова:
Ока два і вуха два,
ніс один і рот маленький,
і волосячко тоненьке.
Вушка
Вушка мають зайчик, киця,
ведмежатко і лисиця,
і у мене є два вуха,
щоби тата й маму слухать.
Очі
Очі, очі, оченята!
Як заплющу – буду спати,
як відкрию – все побачу,
як злякаюся – заплачу.
Губи
Губи весело – всміхаюсь,
плачу – викривляються.
Губи на гаряче дують,
і матусеньку цілують.
Далі діти розповідають про свої ручки та ніжки і що вони можуть робити завдяки тому що ручки і ніжки в них здорові.
Вихователь зачитує ім віршики про руки й ноги.
Рука
Це рука п’ять пальців має,
Ложечку вона тримає,
По голівці гладить брата,
Обіймає маму й тата.
Ноги
Ось дві ніжки невелички,
Взуті в гарні черевички.
Туп, туп,  туп – вони тупочуть,
Бо гуляти дуже хочуть.
 Розгадування загадок про частини тіла:
Загадки про очі
Два брати через гору живуть і ніколи один до одного в гості не ходять. 
Кругле, маленьке, а до неба дістане.
Два чорних камінці, куди не кину – скрізь докину. 
Дві синиці на полиці, куди хотять, туди й полетять.
Круглі озерця ніколи не замерзають.
Вікнонниці то зачиняються, то відчиняються.

Загадка про ніс
Сопе, хропе, часом чхає,
Сюди-туди зазирає,
На морозі замерзає,
Бо одежини не має.

Загадки про рот і зуби
Повен хлівець білих овець. 
Стоїть погрібець, а в ньому два ряди овець.

Арт-терапія: розмальовування дитини,  людини, групи людей з різною зовнішністю, прослуховування спокійної релакс-музики.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливі ігри: «катання на санчатах», «Витівки»
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10.
Читання казок, віршиків, демонстрація дитячого фільму «Білосніжка і сім гномів»
Мета: розвивати інтерес до книги, руки до письма, навчити дітей розрізняти кольори, знати літери і цифри, вміти лічити до 10, знати абетку.

ПЛАН ДНЯ
28.03.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Коли не завадить обачність»
Мета: дати поняття про наслідки необачної поведінки вдома й на вулиці; формувати в вихованців свідоме та дбайливе ставлення до власного життя й здоров’я; виховувати в дітей безпечне поводження в довкіллі.
Обладнання: ілюстрації та картки із зображеннями предметів відповідно до теми заняття, мультфільм «Уроки ост орожности» с Тіткою Сово див.тут
                Діти, у вашому житті зараз триває найкраща пора — дитинство. Дитячі роки веселі і цікаві. А ще часто кажуть, що дитинство, порівняно із дорослим віком,— пора безтурботна. Справді, у вас поки що не так багато обов’язків і турбот, як у дорослих. Кожна дитина має вдосталь часу для розваг, ігор та відпочинку, для заняття улюбленими справами. Здається, навіщо дитині перейматися різними складнощами? Гуляй собі, вчися в школі; зробив домашнє завдання — відпочивай, спілкуйся з друзями. І все таке цікаве — скільки навколо дивного, незвіданого! Кожна дитина дуже допитлива, але, активно пізнаючи навколишній світ, не всі з вас думають про обачність і власну безпеку. А через неуважність іноді трапляються дуже неприємні або навіть нещасні випадки.
Сьогодні ми поговоримо про те, де і коли не можна поводитися необачно, чому слід пам’ятати про небезпеку, що загрожує нашому життю і здоров’ю та які наслідки може мати нерозважлива поведінка дитини.
До сьогоднішнього заняття я підготувала декілька віршиків, послухайте:
1-й
 Вважаю, сьогодні згадати доречно
Про речі й предмети, для нас небезпечні:
 Це гострі, колючі і ріжучі речі —
 Не можна чіпати їх нам, не до речі.
2-й
 Затямте, що навіть звичайна аптечка
Для нас може стати украй небезпечна,
 І ліки — не забавка, це треба знати:
 Цілком вони можуть отрутою стати.
 3-й
 Хай кожен послухає й добре затямить:
 Не варто нам гратись із сірниками,
 Вважаєш, тебе це ніяк не обходить?
 Та ні! Така гра до пожежі призводить!
 4-й
 На вулиці теж там і тут небезпека,
 Нас стереже вона недалеко,
 Тому той в біду неодмінно втрапляє,
 Хто правил дорожнього руху не знає.
 5-й
 Ти вдома сидиш, визираєш в віконце
 І бачиш багато людей-незнайомців,
 Як з ними поводитись — теж треба знати,
 Щоб раптом у лихо не потрапляти.
 6-й
 Ти в лісі... Як гарно у нім та красиво!
 Там ягоди, квіти — справжнісіньке диво.
 Та як їх не знаєш — до них ти не йди,
 А краще повз них обачно пройди.
 7-й
 Де б, друже, не був ти — удома чи в школі,—
 Затям: не завадить обачність ніколи,
 Щоб ріс ти здоровим, веселим, щасливим,
 До себе самого ти стався дбайливо!

Бесіда з учнями «Небезпеки навколо нас»
 Запитання до бесіди
• Як потрібно поводитися дітям у незнайомих місцях: безтурботно чи обачно? (Потрібно бути обачними.)
• Розкажіть, навіщо нам бути обачними. (Для того щоб уникнути різних травм, нещасних випадків, зберегти свої життя і здоров’я.)
Чи можна натрапити на небезпеку вдома? Які речі можуть призвести до неї? (Діти називають гострі предмети — ніж, лезо, шило тощо — і пояснюють наслідки необережного поводження з ними.)
 • Аптечка з ліками — засіб допомоги. А в яких випадках вона може бути для нас загрозою? (Якщо ми станемо гратися ліками і їсти або просто куштувати їх.)
 • Чи вважаєте ви безпечною дитячу гру із сірниками, запальничками? Доведіть свою думку. (Сірниками не можна гратися, це може спричинити пожежу.)
 • Поясніть, що значить обачно поводитися на вулиці. (Бути уважними, дотримуватися правил дорожнього руху.)
 • Наведіть приклади необачного поводження з незнайомими людьми. (Розповісти незнайомцям про те, коли нікого немає вдома; приймати від незнайомих людей гостинці тощо.)
 • Чи можна чіпати і вживати незнайомі ягоди та гриби? Поясніть, до яких наслідків це може призвести, якщо вони раптом виявляться отруйними. (Отруєння, хвороба.)
Коли ми говоримо про охайність, безпеку поведінки, ми маємо на увазі, що слід дорожити... Чим? (Власним здоров’ям і життям.)
Протягом бесіди педагог допомагає вихованцям зорієнтуватися й дати правильні відповіді, а також доповнює, деталізує їх, дає необхідні пояснення.
 Психологічний практикум «Небезпечні ситуації»
Вихованцям пропонується дати оцінку вчинкам та поведінці дітей, пояснити їх хибність та небезпеку такого поводження.
Ситуація 1. Першокласниця Маринка сидить на лавці біля свого дому. Раптом до будинку під’їздить гарна машина. Водій пропонує Маринці трохи покататися. Маринка, не роздумуючи, радо погоджується.
Відповідь. Вчинок Маринки необачний: незнайомці можуть виявитися поганими людьми, наприклад злочинцями, які можуть заподіяти їй лихо. Вступати в розмову із чужими взагалі не слід, потрібно піти додому.
Ситуація 2. Сашко і Юрасик збирали на лузі різні трави, щоб зробити гербарій. Коли вони прийшли додому, бабуся наказала хлопчикам помити руки, а потім вже сідати до столу. Але діти були дуже голодними, тому одразу взялися до обіду.
Відповідь. Серед трав, які брали до рук хлопці, могли бути отруйні та небезпечні. Не помивши рук, діти наражають себе на можливість отруїтися. Варто було послухати бабусю, а не квапитися з їжею.
Ситуація 3. Юля та Рома переходять вулицю. Вони так захоплені розмовою, що не звертають жодної уваги ані на світлофор, ані на машини, які рухаються по дорозі.
Відповідь. Діти ведуть себе необачно: переходячи дорогу, треба бути дуже уважними, дивитися на світлофор. Поведінка Юлі та Роми може призвести до нещасного випадку або аварії.
Ситуація 4. Павлик, гуляючи лісом, побачив змію, що переповзала через стежку. «Мабуть, це вуж,— подумав хлопчик.— Тоді мені боятися нічого!» — і сміливо рушив до тварини.
Відповідь. Павлику варто було б обережно обійти невідому тварину, тримаючись від неї якнайдалі. Це могла бути отруйна змія, наприклад гадюка, укус якої смертельний. Поведінка хлопчика необачна й небезпечна.

Бліц-гра «Безпечно чи ні?»
Діти відповідають на запитання, обираючи варіанти «так» або «ні».
Запитання для гри
Поміркуйте і скажіть, чи безпечно для вас...
... переставляти посуд з окропом? (Ні!)
... лізти купатися в незнайомий ставок? (Ні!)
... погладити чужого собаку? (Ні!)
... допомагати дорослим у сервіровці столу? (Так!)
... вмикати й вимикати світло в кімнаті? (Так!)
... намагатися самим відремонтувати пошкоджену електричну розетку? (Ні!)
... користуватися дистанційним пультом від телевізора? (Так!)
... самим (без дорослих) іти гуляти в міський парк? (Ні!)
... самим гратися на дитячому майданчику свого двору? (Так!)
... брати солодощі від незнайомих людей? (Ні!)
... налити молока в чашку? (Так!)
... розпалити багаття в лісі? (Ні!)
... годувати тварин у зоопарку? (Ні!)
Гра проводиться у швидкому темпі. Помилки, допущені під час гри, одразу виправляються і пояснюються. Вихованці, які їх допустили, вибувають із гри.

Наше заняття добігає кінця. Пам’ятайте, що потрібно бути обачними! Адже лихо завжди обходить того, хто сам дбає про власну безпеку.
Арт-терапія: перегляд мультфільмів, складання пазлів, малювання, прослуховування спокійної релакс-музики.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливі ігри: «катання на санчатах», «Витівки»
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10.
Читання казок, віршиків, демонстрація дитячого фільму «Джуманджі – зов джунглей»

Мета: розвивати інтерес до книги, руки до письма, навчити дітей розрізняти кольори, знати літери і цифри, вміти лічити до 10, знати абетку.


ПЛАН ДНЯ
03.04.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Великдень або Пасха»
Мета: Ознайомити дітей з особливостями святкування цього свята в нашій країні та традиціями які приурочені до цього свята; розвивати в дітей допитливість, кмітливість, чесність; виховувати працелюбність любов; до природи.
Обладнання: предметні малюнки, макети писанок.
Хід заняття
1. Вірш
- Сідаємо всі рівненько і будьмо дуже уважними, адже я читатиму вам вірш після якого ви дізнаєтесь яка ж тема нашого сьогоднішнього заняття.
Великдень
У хаті світло прибрано,
Серветки й рушники
Настуся разом з мамою
готує пасочки.
Старнно місить тісто
Аж рученьки болять
У форму викладає,
Хай трішки постоять.
Ось підійшли гарненько
Тепер піч на порі,
Вдались на славу пасочки,
як сонце на зорі,
Найменшеньку Настуся,
У кошик покладе,
В неділю з татом й мамою,
У Божий храм піде,
Врочисто хор співатиме Христос, Христос Воскрес,
Настуся в серці знатиме,
Воістину Воскрес!
- Отже діти тож про що ми сьогодні з вами будемо говорити? (про Великдень)
- А чи любите ви це свято?
- Чим саме воно вам подобається?
- Чи є у вас в сім'ї певні традиції пов'язані з цим святом?
2.Розповідь про Великдень
Великдень або як його це називають Пасха є одним із найвеличніших і найрадісніших свят світі. Адже саме в цей день Ісус Христос Воскрес із мертвих. Адже після того як Христа розіп'яли на хресті його поховали в гробницю і після трьох днів він воскрес і це стало великим чудом для усіх людей, а особливо для його учнів.У ніч воскресіння Христа проводиться святкове богослужіння в храмі, її найурочистіша частина настає тоді коли священник сповіщає людям що Христос воскрес А всі йому відповідають Воістину Воскрес.
Зазвичай великдень відзначають не раніше 4 квітня та не пізніше 8 травня. Цього року 8 квітня
Що ви запам'ятали про Великдень? Що це за Свято?
А коли буде великдень цього року?
Гра «Збирання великоднього кошика»
- Діти у наших сім'ях є прекрасна традиція освячувати велекодній кошик, тож і ми сьогодні постараємось зібрати такий кошик, але щоб його зібрати нам потрібно відгадати загадки.
В кожнім Місті і селі
На Великдень
Головна На столі (паска)
Продукт із м'яса
Без якого нема свята. (ковбаса)
Воно у каші розтає
І та Смачнішою стає. (масло)

Молоко в казан залили
Довго парили варили
Аж поки протомилося
І твердим зробилося. (сир)
Приправа ця до страв корисна,
Хоч саму не сила їсти,
З очей сльози пустить він,
Такий їдкий пекучий. (хрін)
Барвисте яйце
По столу котилось,
З ковбасою подружилось,
Біля хрону покрутилось,
І в храмі освятилось. (писанка)
4. Розповідь про писанку.
- Писанка це яйце поверхня якого покрита різнокольоровим розписом з допомогою воску та барвників. Писанка пишеться спеціальним писачком.
Найбільший музей писанки який розташоватий у нашому
Українському місті Коломиї. В Україні мальовані яйця розділяють на крашанки, мальованки, крапанки, писанки
та дряпанки.
- Крашанка яйце пофарбоване в один колір.
- Крапанка на поверхню яйця наносять віск а потім занурюють у воду.
- мальованка яйце розмальоване гуашшю.
- Дряпанка це яйце темного кольору у якому по поверхні голкою вимальовують візерунок.
- Може хтось з вас малював писанку? Як це було?
Арт-терапія: діти як ви знаєте писанка це один з найголовніших інгрідієнтів нашого святкового столу тому я пропоную вам самостійно намалювати писанку. Прослуховування спокійної релакс-музики.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливі ігри: «Витівки»
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10. Читання казок, вивчення  пісень про Великдень
2.     https://www.youtube.com/watch?v=3shpbPvdraU



ПЛАН ДНЯ
04.04.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Свято Великодня»
Мета: сприяти розвитку інтересів дітей про свято Великдень. Виховувати повагу до традицій свого народу, любов до рідного краю.  Розширити та поглибити знання дітей про Великодні свята ( обереги, символи ).  Показати красу і значущість одного з найвеличніших християнських свят.
Обладнання: ікона, Великодній кошик, крашанки, писанки, паска, рушник,
                      вербові гілочки.
Хід заняття
Вихователь організовує дітей, запрошує їх сісти у коло.
Вступна бесіда про весну.
- Ось прийшов до нас другий весняний місяць. Назвіть його, будь ласка,
( квітень ).
- Чи раді приходу квітня діти, дорослі?
- Яку радість приносить весна тваринам, пташкам, рослинам, деревам, квітам?
Розповідь вихователя про весну:
- Весна. З її приходом все пробуджується у природі. На землю приходять радісні  веселі свята.
- Яке найбільше свято ми будемо відзначати скоро ( Великдень ) 
- Так, цього дня воскрес Ісус Христос. До цього свята готуються заздалегідь. Тож, про те, як святкують Великдень в Україні, ми дізнаємось на нашому занятті.
Неділю перед Великодньою неділею називають Вербною. Жінки, нарізавши вербових гілочок, несли їх до церкви освятити. Тому, що верба – символ (діти доповнюють) – пробудження природи. Свячену вербу дуже шанують, її закладають за ікони (від недуги та грому), виганяють нею на Юрія перший раз худобу, щоб гарно паслась, не хворіла. Було, зазвичай, матері, принісши посвячену вербу, неодмінно «били» нею дітей, риказуючи:
Не я б'ю, верба б'є,
За тиждень – Великдень.
Недалечко червоне яєчко.
Будь здоровий, як вода,
Будь багатий, як земля,
Будь плідний, як лоза.
- З цього приводу побутувало цікаве прислів'я: «Верба красна, б'є напрасно, верба біла – б'є за діло»
- Давайте і ми пограємо в гру « Вербич » ( обрати Вербича за допомогою лічилки  «Котилася торба з високого горба!» ) Правила гри: всі діти стають у коло, а Вербич посередині кола з вербовою гілочкою в руках.
Діти: - Вербич, Вербич, весну поклич!
Вербич: - Зараз покличу.
Діти: - І ми з тобою, побий нас вербою.
Діти обертаються спинами до Вербича, а Вербич торкається до кожної дитини гілкою і промовляє такі слова:
       - Не я б'ю, а верба б'є . За тиждень – Великдень.
       Весна принесла золотого ключа, а ви пошукайте собі Вербича.
Після цих слів кладе гілочку в центрі кола і стає у коло. Хто швидше візьме гілочку, після слів: « Раз, два, три, гілку верби бери! », той стає Вербичем ( гру повторити 2 – 3 рази )
Вихователь запрошує дітей сісти на стільчики півколом.
До групи заходять діти ( дівчинка і хлопчик ) в національному одязі, в руках Великодній кошик.
- Гей, Великдень!
Гей, весна!
Що несе мені вона:
Сонце,квіти і в додаток
Ціп'яток курчаток,
Пташеняток у садку,
Зайченяток у ліску,
На голівоньку вінок, а у кошик – крашанок.
- Люди добрі! Йде Великдень,
Несе білу паску, дзвонить в дзвони,
Розсипає радощі і ласку.
Воротонька відчиняймо,
Гостонків вітаймо.
 Вихователь запрошує дітей присісти, а кошика ставить на стіл, перед іконою Ісуса Христа.
Розповідь вихователя про Великдень.
- Великдень завжди святкують і святкували у неділю. Тиждень перед Великоднем називаюь чистим або білим. Кожен день цього тижня має своє призначення. Люди перед Великоднем білять хати, прикрашають кімнати рушниками, прибирають подвір'я. Найважливішим днем цього тижня є четвер, який називається чистим, світлим, великим, жилавим. Чистий четвер – це день весняного очищення. Ще до схід сонця селяни чистять в коморах, стайнях, на подвір'ї, хатах – все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. Існує повір'я, що в Чистий четвер,  до схід сонця ворон носить із гнізда купати своїх дітей в річці. Хто купається раніше від воронячих дітей, той буде здоровим протягом року. Хворі люди купаються вночі – «Поки ворон дітей не купає», щоб очиститись від хвороби. В Чистий четвер стрижуть дітей, щоб волосся не лізло і голова не боліла. У цей день господині готують сіль до Великоднього столу. Грудку солі загортають у ганчірку і кладуть до печі. Коли ганчірка обгорить, сіль забирають і зберігають до Великодня. За Чистим четвергом настає Страсна п'ятниця. В цей день гріх робити. Дозволяється пекти паски і саджати капусту.
Вихователь запрошує дітей заглянути у Великодній кошик. Кошик накритий рушничком, вихователь знімає рушничок, пропонує дітям розглянути вишивку і простеляє його на столі, потім викладає паску, запитує:
- Що це ? ( Великодній хліб, паска ).
Вихователь читає вірш « Паска »  
В Страсну п'ятницю рано встала,
Замісила тісто на опару,
Добавила молочка, яєць,
Родзинок та масла,
Цукру білого, дрібку солі,
Накрила рушничком,
Та поставила на осонні:
«Підходь тістечко, запашне, тугеньке,
Щоб вийшла пасочка,
Смаченька, легенька».
Тістечко по формам розкладу,
В піч гарячу посаджу.
«Випікайся, пасочко, час твій поспів,
щоб потрапити до нас на Великодній стіл».
Діти розглядають паску.
- За Страсною п'ятницею надходить Великодня субота ( або Красна субота ) – день виготовлення Великодніх яєць.
- Які яйця готують люди ? ( крашанки, писанки, дряпанки, мальованки ).
Вихователь уточнює відповіді дітей, доповнює. Викладає з кошика розписані  яйця, показує дітям.
Дряпанки ( шкрябанки ) – орнамент видряпується гострим предметом.
Крашанки (капанки ) – віск чи фарба падають краплинами.
Мальованки – візерунок малюється пензликом.
Писанки – візерунок розписують за допомогою спеціального писачка.
 Писанка має до семи кольорів.
Вірші про писанку.
«Писанка»
Я писанка – красуня
Вся в рисках і в квітках.
Красу митців несу я,
Їх славлю у віках.
Мене кладуть у свято
На пишному столі,
Щоби моїм убранством
Пишалися малі.
Без мене наше свято
Не буде тим, чим є,
Бо писанка багато
Всім радості дає.
- Хто розписував писанки? ( жінки, дівчатка, бабусі, мами ).
- А як називали жінок, які писали писанки? ( писанкарки ).
- Як писанкарки готувались писати писанку? ( мились, одягали чистий одяг, були здоровими ).
      - Які страви кладуть у Великодній кошик? ( паска, писанки, крашанки, сіль, сало, масло, ковбасу, хрін, шинку).
- Для чого готували Великодній кошик? ( щоб освятити в церкві ).
- Так, цілу ніч у храмах іде Служба Божа. Світло горить у всіх хатах, бо у Великодню ніч його гасити не годиться. З ночі, або удосвіта (сонце ще не зійшло) йдуть святити паску. Під кінець служби всі виходять із церкви, відкривають кошики і запалюють у них свічки. Священник тричі освячує їх кропилом, вітає людей: «Христос Воскрес!», люди відповідають: «Воїстину Воскрес!»
Освячений Великодній кошик несуть додому, вітають усіх членів родини та накривають Великодній стіл. Люди пригощаються стравами з кошика. Вдень всі виходять із оселі на народні гуляння, діти граються в ігри.
- Як люди вітаються на Великдень? (повправлятись з дітьми в обрядовому вітанні одне одного).
- Давайте і ми пограємось у Велкодні ігри.
Гра «Дістань паску» (дівчатка тримають у руці шматочок паски, хлопці сідлають своїх коней, кожен скаче до своєї дівчини і підстрибує, намагається дістати паску).
- Як можна погратися писанкою на Великдень? («Відгадай, під якою шапкою», «Надбивки», «У кидька», «Котючки»).
- Давайте і ми пограємось (2 – 3 гри).
Вихователь підсумовує:
- Освячену писанку клали до першої купелі немовляти, щоб зростало дужим; приорювали у полі – щоб краще родило жито – пшениця; під поріг стайні – щоб добре велася худоба; в кожен куток хати під час забудови – щоб оселю оберігала від пожежі та іншої біди. А ще на Великдень співали пісні, частівки, жартували, танцювали – Ісуса Христа прославляли.
Пісня «свято Воскресіння»
Арт-терапія: самостійно намалювати писанку, або за допомогою розмальовки. Прослуховування спокійної релакс-музики.
Мета: зняття напруги, релаксація.
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливугру: «Лисиця в курнику» Мета: Розвивати у дітей спритність та вміння виконувати рух за сигналом, вправлятися з бігу з вивертання, у лазінні, стрибках.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10.



ПЛАН ДНЯ
07.04.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Великодня писанка»
Мета: виховувати любов до свого народу, повагу до його традицій, минулого і сучасного, бажання пізнавати свята, звичаї, святкування; відкрити зміст і значення святкування Великодня, символічні значення писанки; виховувати уважність, доброту, доброзичливість, самостійність у роботі. Розвивати інтерес до народознавства, до символів і атрибутів писанки, крашанки, їх різновиду (дряпанка, крапанка, мальованка); розвивати фантазію, пам'ять, мислення, творчість. Закріплювати уявлення, знання дітей про давнє, величне християнське свято Великдень і народні традиції його святкування.
Обладнання: крашанки темних та світлих кольорів, дряпанки, підставки з фіксаторами, пензлі (№2), фарби, графітний олівець, шило.

Хід заняття

         Доброго дня! Я вас всіх вітаю, добра щастя, здоров’я бажаю!
- Діти скажіть, яка тепер пора року? (весна) А яка вона весна? (лагідна, гарна, тепла).
         А давайте з вами пограємо в гру «Злови і скажи»
Обладнання: м'яч або м'яка іграшка.
Діти сидять у колі. Педагог, кидаючи м'яч кожному гравцю, називає
гарні слова про весну.
-У різні пори року приваблива земля, але весною вона найкраща.
З давніх-давен у нашого народу перше свято – зустріч Весни. Вона приносить багато сонця і тепла. Весна - це радість усьому живому:
«Ой збиралися діточки навесні, щоб співать весняночки голосні»
А давайте ми також привітаємо Весну.
(Під музику діти водять хоровод-веснянку «Весна іде»).
Діти, а які весна принесла нам місяці
(березень, квітень, травень).
Ось послухайте народні прикмети про весну.
- Вода з гір потекла – весну принесла.
- В березні курка нап’ється з калюжі.
- Квітень з водою – травень з травою.
- Ой то місяць травень і теплий, і холодний.
- Весна цвітом рясна.
- Весною дощ зайвим не буває.
- Весна – наша мати, як не посієш – не будеш збирати.
- Діти, а тепер відгадайте про які місяці загадки?
У якому тепле сонце У якому квітнуть квіти,
Розтопило весь сніжок? Червоніють на лугах
У якому перші квіти На деревах гілля
Кличуть діток у садок? У бруньках
(березень) (квітень)
Від вітрів і сонця луг зазеленився
Вийшов місяць з гаю нивам поклонився
(травень)
- Діти, а які свята будемо святкувати у квітні?
(Великдень
).
Дидактична вправа «Виклади слово»
Квітень, Великдень, Весна (вправу виконують ті діти які вже занють літери)
А тепер я Вам зачитаю вір про квітень написала вірш Тамара Коломієць:
Квітень – славний квітникар.
Сонечко нам рясно
Уквітчає календар
Першим цвітом – рястом
Космонавтам склав букет
В їхній день на славу
В кошик на Великдень
Писанки поставив..

- Діти про що вірш? Які нові слова ви почули?
- А давайте ми зробимо звуко-буквенний аналіз з цих слів.
(Великдень, писанка, кошик)
         - Яка чудова пора року – Весна! Як багато гарного настрою вона всім нам дарує – дорослим і дітям. І саме на час оновлення природи, на радісну весняну пору припадає одне з найвеличніших і найдавніших християнських свят – Великдень. Адже в цей день воскрес Ісус Христос, який прийняв смерть заради людей. І понесли його учні по землі Євангеліє – добру новину про те, що колись так само Господь воскресить і людей, які вірують у нього й живуть за його заповідями, і вони більше не побачать ні смерті, ні хвороб, ні нещасть. Радіючи цій добрій новині і святкуючи Воскресіння Господнє, люди пов’язали з ним два символи перемоги життя над смертю. Це яйце в якому зароджується нове життя і хліб, який дає нам сили.
         Вихователь пропонує дітям відгадати в якій руці у неї заховано подарунок для них. Простягає стулені кулаки – діти висловлюють свої припущення. Вихователь розкриває обидві долоні і показує розписане яйце.
- Діти , ви знаєте що це? (писанка).
- Правильно. Це писанка – розфарбоване й розмальоване візерунками яйце – символ життя. А хто з вас пригадає вірші про писанку?

У неділю свято –  Ось яйце кругленьке
Свято Великоднє. В мене на долоньці
Буду малювати Як земля маленька
Писанку сьогодні! У промінні сонця.
Думаєте, легко землю розписати?
Треба добре серце й щиру душу мати.
Розпишу я цвітом з краю і до краю –
Великодня радість на землі буває.
         - Отже Великдень не обходиться без писанки. Ще в давнину люди шанували писанку. Для наших пращурів вона була символом зародження життя, символом сонця, тепла і вічності. Дотепер вважають, що писанка приносить щастя. Крашанками та писанками обмінюються, дарують їх рідним та друзям. У давні часи освячену писанку клали до першої купелі немовляти, щоб зростало сильним і сміливим. Писанку приорювали в полі, щоб краще родило жито – пшениця і всяка пашниця. Ввечері у відро з водою клали великоднє яєчко і вірили, що той, хто зранку вмиється цією водою, буде гарним, як весна.
(Вихователь кладе писанку у відро, бризкає водою на дітей).
- Ось і я окропила вас цією чарівною водою, дивіться, якими ви стали гарними.
Тільки раз на рік – на Великдень – випадає нам умитися водою, де писанки лежали.
Малювати писанки – дуже давня традиція нашого народу. І сьогодні ми теж продовжимо її.
             Для писанкарства запропонувати дітям крашанки світлих кольорів або білі яйця, фарби і пензлі.
Хай музика допоможе вам творити красу і добро.
(Звучать
весела мелодія про Великдень) слух.тут 
Самостійна робота дітей.
Оформлення виставки «Диво – писанка».
Прогулянка на свіжому повітрі. Гра в рухливугру: «У ведмедя у бору»
Мета: розвивати в дітей витримку, вміння виконувати рухи за сигналом, навички колективного руху. Вправлятися з бігу за певним напрямком, з вивертаням, розвивати мовлення.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях.
Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10.

ПЛАН ДНЯ
16.04.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: обговорення на тему: «Спостереження за небом»
Мета: Закріпити загальне уявлення про небо; формувати цілісний художній образ неба, та його “мешканців”. Виховувати цікавість, інтерес до об’єктів неживої природи.
Хід спостереження
Розповісти дітям що небо – це велика домівка.  На небі живуть Сонечко, хмаринки, Місяць, зірочки .
А де знаходиться небо? (Вгорі, над головою).
До неба близько чи далеко? (Далеко).
До нього можна дістати рукою? (Ні).
А чи знаєте ви, що небо може змінювати кольори? Вдень, коли на небі сяє Сонечко і пливуть хмаринки воно блакитне, а вночі – коли я з’являють зі своїми подружками та Місяцем – небо чорне.
Малята, так, що ж таке небо?
Небо – це домівка для ясного Сонечка, Місяця та срібних зірочок. До неба далеко, рукою його не дістати. Воно над нашою головою весь час.
Рухлива гра  “День і ніч”. Посередині майданчика проводять лінію, по обидві сторони від неї в 20-30 кроків відзначають два міста. Гравці діляться на дві рівні групи: одна з них - ніч, інша - день. Встають на відстані 1 м від середньої лінії, через 2 кроку один від одного. Проти кожної групи знаходиться будинок противника.
Коли всі встали на свої місця, ведучий кидає жереб - дощечку, забарвлену з одного боку в чорний колір. Якщо дощечка впала білою стороною, ведучий голосно кричить: «День!» Гравці з групи дня повертаються і, пробігаючи між гравцями ночі, швидко біжать до свого будинку. Ті біжать за ними і намагаються заплямувати їх. Заплямовані переходять в групу ночі.
Ведучий знову кидає жереб, гра триває. Перемагає група, де більше осаленных гравців.
Правила
1. Забороняється бігти у свій будинок раніше, ніж ведучий подасть сигнал.
2. Салить гравців за межею міста не можна.
3. Не дозволяється повертатися назад, коли гравці пробігають у своє місто.пртна акула», бадмінтон, вибивалки.

Мета: розвивати в дітей витримку, вміння виконувати рухи за сигналом, навички колективного руху. Вправлятися з бігу за певним напрямком, з вивертаням, розвивати мовлення.
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Прописування паличок, кружечок, підготовка до школи, рахування на рахівницях, вивчення літер, цифр, кольорів.

Демонстрація мультфільмів:  «Абетка для дітей», «Вчимо цифри» - рахунок до 10.

ПЛАН ДНЯ
18.04.2018 р.
ЗАПЛАНОВАНО: Розповідь на тему: «Земля прекрасна голуба планета»
Мета: Закріпити загальне уявлення про планету Земля; формувати цілісний художній образ землі, та її  “мешканців”. Виховувати цікавість, інтерес до об’єктів живої природи.
Хід спостереження
Розповісти дітям про планету Земля: перегляд відеоролика «Планета Земля».
Обговорення відеоролика:
-         На якій планеті ми з вами живемо?
-         Яка вона по рахунку від сонця? (третя)
-         Чи вистачає на нашій планеті світла, тепла, води, їжі?
-         Що таке атмосфера? (життєво необхідні гази)
-         Навкруги чого вертеться планета Земля? (навкруги сонця)
Перегляд мультфильма «Сонце» та його обговорення:
-         Що таке Сонце?
-         Що виробляє сонце для того, щоб нам з вами було комфортно жити? (тепло, світло)
-         Що таке гравітація?
Рухлива гра  “День і ніч”. Посередині майданчика проводять лінію, по обидві сторони від неї в 20-30 кроків відзначають два міста. Гравці діляться на дві рівні групи: одна з них - ніч, інша - день. Встають на відстані 1 м від середньої лінії, через 2 кроку один від одного. Проти кожної групи знаходиться будинок противника.
Коли всі встали на свої місця, ведучий кидає жереб - дощечку, забарвлену з одного боку в чорний колір. Якщо дощечка впала білою стороною, ведучий голосно кричить: «День!» Гравці з групи дня повертаються і, пробігаючи між гравцями ночі, швидко біжать до свого будинку. Ті біжать за ними і намагаються заплямувати їх. Заплямовані переходять в групу ночі.
Ведучий знову кидає жереб, гра триває. Перемагає група, де більше осаленныстачає нга х гравців.
Правила
1. Забороняється бігти у свій будинок раніше, ніж ведучий подасть сигнал.
2. Салить гравців за межею міста не можна.
3. Не дозволяється повертатися назад, коли гравці пробігають у своє місто.пртна акула», бадмінтон, вибивалки.
Мета: розвивати в дітей витримку, вміння виконувати рухи за сигналом, навички колективного руху. Вправлятися з бігу за певним напрямком, з вивертаням, розвивати мовлення.
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА:
Виконання малюнків на тему «Земля прекрасна голуба планета»
Демонстрація мультфільмів про космос див.тут


Немає коментарів:

Дописати коментар